Symbolika kwiatów ma ogromne znaczenie, kiedy chcemy poprzez kwiaty wyrazić nasze uczucie, wdzięczność czy dać inny ukryty przekaz. Kwiaty od lat stanowiły ważny aspekt naszego życia, zaś kolory wyrażały więcej niż słowa. Dlaczego żółty kolor kwiatów kojarzy nam się ze zdradą, a czerwony z płomiennym uczuciem? Czy rzeczywiście lilia to kwiat „cmentarny” i popełnisz foux pas?
Każdy kwiat ma swoje znaczenie i w charakterystyczny sposób wpływa na nasze samopoczucie. O symbolice kwiatów mówiono już w starożytności. Składano je bogom, oddawano cześć władcom, a z czasem mowa kwiatów wyrażała nasze uczucia i intencje.
Liczba kwiatów, czy są parzyste czy nie, ich kolor czy faza rozwoju – to wszystko ma znaczenie w symbolice kwiatów. I chociaż niektórzy nie przywiązują do tego wagi i kierują się intuicją przy ich wyborze, to osoba, która obdarowujemy kwiatami może przywiązywać do tego większą uwagę.
Poznaj znaczenie i symbolikę kwiatów, a w mig odczytasz intencje osób, które ci je ofiarowują?
Symbolika kwiatów: znaczenie kolorów
Biały oznacza niewinność, czerwony – miłość, a żółty zdradę? Poznaj symbolikę kolorów kwiatów:
- Kwiaty w kolorze białym oznaczają niewinność, czystość, szacunek i wierność. Nie bez powodu bukiety ślubne czy dekoracje do sal weselnych czy komunijnych wykonuje się właśnie z wykorzystaniem kwiatów w kolorze białym. To także symbol odwagi i siły. Nie bój się zatem wybierać kwiatów w kolorze białym, są zawsze uniwersalne, ponadczasowe i eleganckie.
- Kwiaty różowe – kwiaty w odcieniach różu oznaczają sympatię, troskę, podziw i wdzięczność. To idealny kolor kwiatów na początek znajomości. Różowe kwiaty to także symbol kobiecości i delikatności.
- Kwiaty w kolorze czerwonym – od wieków symbolizują miłość, namiętność i pożądanie. Osoba obdarowana czerwonym bukietem może być pewna uczuć swojego adoratora.
- Kwiaty żółte – ten kolor kwiatów budzi największe obawy. Z jednej strony wyraża radość i optymizm, czyli ciepłe uczucia, zaś z drugiej kojarzy się ze zdradą i zawiścią. Właśnie dlatego żółte róże budzą grozę w oczach wybranki, kiedy ta dostaje kwiaty od mężczyzny. Jak widać symbolika żółtych kwiatów nie jest jednoznaczna i lepiej dwa razy się zastanowić, zanim kupimy dla kogoś kwiaty w tym kolorze.
- Kwiaty w kolorze pomarańczowym – to symbol życzliwości i optymizmu. Bukiet w tym kolorze będzie idealny jeśli chcesz komuś pogratulować i przekazać pozytywną energię.
- Kwiaty fioletowe – symbolizują szczęście, powodzenie i sukces. Jest też inne znaczenie kwiatów, które mówi o żalu i smutku.
- Niebieskie kwiaty – oznaczają przyjaźń i przywiązanie. To kolor spokoju i wycieszenia. Jeśli masz kogoś w otoczeniu, kto właśnie tego potrzebuje, sprezentuj mu bukiecik z niebieskich kwiatów. Ten ktoś będzie ci za to wdzięczny.
Symbolika kwiatów: liczba kwiatów w bukiecie
Chyba każdy z nas spotkał się z mitem dotyczącym ilości kwiatów w bukiecie. Czy wiesz, dlaczego dajemy parzystą ilość kwiatów, a na cmentarz kwiaty zawsze muszą być do pary?
Przyjęło się, że parzysta ilość kwiatów przynosi pecha, nieparzysta szczęście. To właśnie dlatego wręczamy jeden, trzy, pięć i więcej, ale nieparzystych kwiatów. Dzięki temu mamy pewność, że osoba obdarowana nie będzie miała do nas żalu. Zasada ta nie dotyczy oczywiście bukietów złożonych z większej ilości różnorodnych kwiatów.
Jak podaje forumkwiatowe.pl: – Warto pamiętać, że nieparzysta liczba kwiatów w bukiecie po prostu lepiej wygląda — stąd też popularność takiego właśnie rozwiązania. Lepiej więc wręczyć np. jedną lub trzy róże, ale już nie dwie. Sama ilość kwiatów w bukiecie jest naszym indywidualnym wyborem.
Symbolika kwiatów: co oznacza róża, goździk czy tulipan?
Róża
Królowa kwiatów, którą pasuje dać na wiele okazji w zależności od koloru. Ten kwiat pasuje na każdą okazję. Idealnie sprawdzi się zarówno w bukiecie ślubnym, dekoracji domu na pierwszą komunię czy do wiązanki pogrzebowej. Istotny jest tutaj kolor róży. Czerwoną różą wyrażamy miłość i pożądanie, białą – niewinność, zaś żółtą – niewierność.
Tulipan
Pojawienie się tulipanów w kwiaciarniach symbolizuje wiosnę. Ten kwiat to także oznaka nadziei, nadejścia zmian, radości ze spotkania z przyjaciółmi. Tulipanami często są obdarowywane kobiety z okazji Dnia Kobiet. W przypadku tulipanów, podobnie jak róż, kolor kwiatów ma znaczenie. Żółte tulipany – symbolizują radość, zaś różowe troskę.
Lilia
Ten kwiat kojarzy się niektórym jako kwiat cmentarny i właśnie z tego powodu nie kupujemy ich do naszych domów. Ale prawdziwi zwolennicy lilii uważają ten kwiat niewinności i czystości za jeden z najpiękniejszych. Wystarczy jedną lilię postawić w wazonie, a dom nabiera stylu i elegancji.
Goździk
Goździki do niedawna kojarzone były wyłącznie z czasami PRL-u. Na szczęście w ostatnich latach to się zmieniło i goździki wróciły do łask, a wręcz są bardzo często wybierane do dekoracji domów i jako element ozdobnych bukietów na różne okazje. Wybierajmy goździki jeśli chcemy wyrazić naszą wdzięczność, podziw i uznanie.
Storczyk
Jeszcze niedawno przeżywaliśmy prawdziwy bum na storczyki. Te doniczkowe kwiaty pojawiały się w niemal każdym domu, chociaż wiele osób polegało na ich pielęgnacji po opadnięciu pierwszych kwiatów. Storczyki nadal są jednymi z najczęściej wybieranych kwiatów, jeśli idziemy do kogoś z wizytą. Dlaczego? Nie tylko ze względu na ich urodę, ale również symbolikę. Oznaczają doskonałość, podziw i fascynację